Merbau

Hlavní země původu merbau dřeva je jihovýchodní Asie, zejména Indonésie, Vietnam, Thajsko a Malajsie v oblastech blízko pobřeží a ve vyšších polohách do 400 m nad mořem.

Terasy z dřeviny Merbau dodáváme vzduchosuché s vlhkostí ca. 20%. Jádrové dřevo je hnědošedé až tmavě červenohnědé s různými odstíny. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Jádrové dřevo, které se ne vždy zbaví světlejší běli, vykazuje vysokou odolnost vůči plísni a hmyzu. Letokruhy nejsou znatelné, suché dřevo je bez zápachu. Ve dřevu, které je vystaveno venkovnímu prostředí může docházet k drobným prasklinkám a trhlinám na koncích prken, což je způsobeno střídáním relativní vlhkosti vzduchu.

Toto dřevo obsahuje vysoký obsah pryskyřice, která se projevuje výskytem zlatavě žlutým žilkováním. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám. Tyto olejnaté obsažené látky mohou být během první fáze vystavení povětrnostním podmínkám vyplaveny deštěm. Z toho důvodu musí být dřevo umístěné na terasách či balkonech použito tak, aby voda stékající ze dřeva byla odvedena okapy a dešťovými žlaby. Plocha terasy by se měla upravit olejem ca. 2 měsíce po pokládce, kdy dojde k přirozenému úbytku olejnatých látek z povrchu dřeva. Bez provedeného ošetření zůstává dřevo bez újmy na na povrchu se vytvoří šedo - stříbrná patina. Pro podkladní konstrukci má být kvůli rovnoměrnému nabobtnání a smršťování použito pouze dřevo stejné nebo podobné hustoty jako dřevo pochozí. Pro správnou údržbu a čištění věnujte pozornost pokynům k údržbě terasových prken.

Technické vlastnosti

1. Název a čeleď

mezinárodní název
Merbau
latinský název
Intsia bakeri Prain, Intsia bijuga (Colebr.), Intsia polembanica, Intsia retusa
čeleď
Caesalpinaceae

2. Výskyt / obchodní názvy / dostupnost

výskyt
Jižní, Jihovýchodní a Východní Asie, Austrálie
hlavní obchodní názvy
Indonésie - Merbau, Thajsko - Lum-paw, Vietnam - Gonuo, Velká Británie - Merbau, Moluccan Ironwood, Austrálie - Kwila, Čína - Kalabau

3. Popis dřeva

běl
jasně odlišitelná, světlejší bledě žlutá, částečně nazelenalý lesk (šířka 5 - 8 cm)
jádro
široký rozsah barev od hnědavě šedé přes bronzovou až po tmavě hnědou, tmavne
vlákna
ne vždy rovná, občas propletená
textura
nezřetelná

4. Technické údaje

průměrná hmotnost čerstvého (kg/m³)
1100 - 1300
průměrná hmotnost při 12% vlhkosti (kg/m³)
830 (I.palembanica), (I.bjuga těžší)
tangenciální sesychání (T%)
4,4
radiální sesychání (R%)
2,7
pevnost v tlaku ^ (N/mm²)
58 - 85
pevnost v ohybu (N/mm²)
116 - 155
modul elasticity (N/mm²)
15.400

5. Zpracování

řezání
mírně obtížné
sušení
střední, malé riziko deformace
celkové zpracování
mírně obtížné
sbíjení
předvrtání pro hřebíky; šroubování i lepení dobré
konečná úprava
dobrá, ale nutné předchozí odmaštění

6. Použití

Parkety, okna, rámy, schodiště, nádoby na chemikálie, lodě, vnitřní a venkovní konstrukce

7. Poznámky

Přirozená dlouhá životnost, acidická dřevina - riziko rezivění kovových spojů, charakteristický znak Merbau - zlatavé proužky, tečky (krystaly síry) v kresbě dřeviny. Působením povětrnostních vlivů se zprvu vyplavuje přírodní barvivo (tanin) a dřevina postupně získává stříbrnou patinu.

Před pokládkou doporučujeme:

  • materiál propláchnout vodou (3 - 4 x)
  • materiál oboustranně naolejovat (2 x)

V případě znečištění jiných materiálů taninem z merbau doporučujeme použít chlorovou vodu, případně louh sodný.

Dřevina je vhodná jak do interiérů, tak do exteriérů.

Jako jiná dřeva i tato dřevina se sama neubrání procesu oxidace na slunci a tak postupem času získává stříbrnou patinu. Taktéž co se týče kroucení, se tato dřevina může ohýbat, proto je nezbytně nutné správné skladování a instalace (při instalaci doporučujeme používat stahovací popruhy, jelikož je povolená odchylka z osy prkna v závislosti na jeho délce). Dřevo je přírodní produkt. Jednotlivá prkna se tedy mohou lišit barvou, kresbou i směrem vláken, taktéž se mohou objevit přirozené vlastnosti dřeva např. malé suky či malé otvůrky po škůdcích (těch se nemusíte obávat, jelikož škůdci žijí pouze v živém stromě a po vykácení dřeva již v něm dále nepřebývají). Dřevo může hrubnout neboli také chlupatět na povrchu či se mohou objevit praskliny, také může bobtnat či sesychat +/- 10%.