Massaranduba

Hlavní země původu massaranduba je Střední a jížní Amerika. Dřevina Massaranduba vlivem sucha značně sesychá, a to hlavně v letních měsících v období největšího sucha. Po zvýšení klimatické vlhkosti (na podzim) můžou desky dosáhnout opět svého původního rozměru.

Massaranduba je mimořádně jemné, rovnoměrně strukturované a rovně rostlé dřevo má purpurově červenohnědou barvu s různými odstíny. Barevné rozdíly u massaranduby mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Ve dřevě massaranduba se mohou vyskytnout otvory od hmyzu, které však neovlivňují trvanlivost a statické vlastnosti. Dřevo massaranduba je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám. Tyto olejnaté obsažené látky mohou být během první fáze vystavení povětrnostním podmínkám vyplaveny deštěm. Z toho důvodu musí být dřevo na terasy massaranduba umístěné na terasách či balkonech použito tak, aby voda stékající ze dřeva byla odvedena okapy a dešťovými žlaby. Plocha terasy z massaranduby by se měla upravit olejem ca. 2 měsíce po pokládce, kdy dojde k přirozenému úbytku olejnatých látek z povrchu dřeva. Bez provedeného ošetření zůstává dřevo massaranduba bez újmy a časem se vytvoří na povrchu dřeva šedo-stříbrná patina. S terasovým olejem OSMO COLOR na Massarandubu můžete dřevo na dlouhou dobu opticky zhodnotit. Pro správnou funkčnost terasy je bezpodmínečně nutné dodržet základní pravidla pro pokládku dřevěných teras a vytvoření dostatečně stabilní podkladní konstrukce. Pro podkladní konstrukci má být kvůli rovnoměrnému nabobtnání a smršťování použito pouze dřevo stejné nebo podobné hustoty jako dřevo pochozí.

Technické vlastnosti

1. Název a čeleď

mezinárodní název
Maçaranduba
latinský název
Manilkara sp.. (M. bidentata A. Chev., M. huberi Strandl., M. surinamensis Dubard, etc.)
čeleď
Sapotaceae

2 .Výskyt / obchodní názvy / dostupnost

výskyt
tropická Jižní Amerika
hlavní obchodní názvy
Brazílie - Maçaranduba, Maparajuba, Paraju; Guyana - Balata, Bulletwood; Venezuela - Balata, Massarandu; U.S.A. - Bulletwood, Beefwood

3. Popis dřeva

běl
růžově béžová (3 až 5 cm), zřetelná
jádro
tmavé červenohnědé, trochu nafialovělé
vlákno
rovné
textura
jemná

4. Technologické vlastnosti

Průměrná hmotnost čerstvého dřeva (kg/m³)
1 300
Průměrná hmotnost při 12 % vlhkosti (kg/m³) (velmi těžké)
1 100
Celkové tangenciální sesychání (T %)
7 - 9
Celkové radiální sesychání (R %)
6 - 8
Pevnost v tlaku (N/mm2)
90
Statická pevnost v ohybu (N/mm2)
190
Modul pružnosti v tahu (N/mm2)
19 600

5. Zpracování

řezání
vyžaduje sílu
sušení
nutný dohled
riziko deformace
vysoké
riziko popraskání
vysoké
obrábění
bez potíží, nutná síla
lepení
nutná speciální opatření
přibíjení
nutné předvrtání
konečné úpravy
dobré
pozn
dráždivý prach

6. Odolnost - přirozená trvanlivost

Odolnost proti hnilobě
dobrá až velmi dobrá
Odolnost proti termitům
dobrá až velmi dobrá
Odolnost proti červům napadajícím suché dřevo
dobrá

7. Použití

podlahové krytiny, mosty, venkovní terasy, těžké konstrukce, části nábytku, schody aj.

8. Poznámky

Dřevina Massaranduba vlivem sucha značně sesychá. Při fakturačním rozměru desky 145 mm dokáže deska zejména v tangenciálním řezu seschnout až na 136 mm, a to hlavně v letních měsících v období největšího sucha. Po zvýšení klimatické vlhkosti (na podzim) můžou desky dosáhnout opět svého původního rozměru, tedy až 145 mm.

Doporučená dilatační mezera mezi jednotlivými deskami je 7 mm.

Aby se z estetického důvodu dosáhlo nejmenších mezer mezi jednotlivými deskami, doporučuje se:

  • pří šířce desky 145-141 mm - dilatační mezera 5 mm
  • při šířce desky 140-136 mm - dilatační mezera 7 mm

Massaranduba je vzhledem ke své vysoké hustotě, tvrdosti a značnému objemovému sesychání křehká. Postupem času se na povrchu desky můžou objevit prasklinky, zejména kolem vrutů.

Jako jiná dřeva i tyto dřeviny se samy neubrání procesu oxidace na slunci a tak postupem času získávají stříbrnou patinu. Taktéž co se týče kroucení, se tyto dřeviny můžou ohýbat, proto je nezbytně nutné správné skladování a instalace (při instalaci doporučujeme používat stahovací popruhy, jelikož je povolená odchylka z osy prkna v závislosti na jeho délce). Dřevo je přírodní produkt. Jednotlivá prkna se mohou lišit barvou, kresbou i směrem vláken, taktéž se mohou objevit přirozené vlastnosti dřeva např. malé suky či malé otvůrky po škůdcích (těch se nemusíte obávat, jelikož škůdci žijí pouze v živém stromě a po vykácení dřeva již v něm dále nepřebývají). Dřevo může pouštět barvu (tzv. "krvácení dřeva"), hrubnout neboli také chlupatět na povrchu či se mohou objevit praskliny, také může bobtnat či sesychat +/- 10%.